Bu gönderiyi derecelendirin!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Özgül Fobi Nedir?

Özgül fobi belirgin, inatçı, aşırı ve anlamsız ve günlük yaşantıyı bozan korkulardan oluşur. Bu korkular özgül bir nesnenin varlığı (böcekler, hayvanlar, yükseklik, kan görme vb. ) veya anımsanması ile alevlenebilir. Fobik uyarana maruz kalma panik atakları uyarabilir.

Çocuklarda, bu yanıt nöbetler, ağlama, donup kalma ya da sarılma şeklinde görülmektedir,Anksiyete belirtileri artmış kalp atımı, terleme, hiperventilasyon ve mide bozulması olabilir. Çocuklar sıklıkla korkularının aşırı ve anlamsız olduğunu fark etmezler. Özgül fobide 8 yaş altında olan çocuk ve ergenler için fobinin en az 6 aydır devam ediyor olması gerekmektedir.

Özgül Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Pek çok bilişsel davranışçı girişimler çoğunlukla erişkinlerin fobi ve kaygı bozuklarına yönelik geliştirilmiştir. Örneğin çocuklarda çizerek anlatımlar ve baloncukların kullanımı  onların korkularını anlama, tanımlama ve değiştirmelerine yardımcı olabilir. Bu bilişsel tekniklere ek davranışçı teknikler kullanılabilir. Bunlar; örnek alma, gevşeme teknikleri eğitimi, ev ödevleri, olasılık yönetimleri ve çoğunlukla üzerine gitmeyi içerir. Üzerine gitme hayali ya da gerçek yaşamda, kontrol altında ve güvenli bir ortamda hastaya yeni başa çıkma yetenekleri sağlama olanağı tanıyabilir. Bu teknikte korkulan uyaran gittikçe artan şiddette basamaklandırılmakta, böylece çocuk başarı elde ederek elde ettiği başa çıkabilme yeteneklerini pekiştirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP