Bu gönderiyi derecelendirin!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Corona Çocuklara Nasıl Anlatılmalıdır

Dünyada birçok ülkeyi etkileyen “COVID-19” adlı Corona virüsün yayılması ile ilgili her gün başta sosyal medya olmak üzere tüm haber kanallarında yeni haberler çıkıyor. Bu dönemde çocuklar da sıklıkla Corona virüsü hakkında konuşmaları duyuyor, görseller ile karşılaşıyor.

Öncelikle çocuklarımızın yanında olabildiğince sakin olmalı ve onlara yaşadığımız kaygıyı direkt olarak aktarmamalıyız. Ebeveynler bir durum karşısında ne kadar kaygılı ise, çocukların bundan etkilenme olasılığı da o kadar artıyor. Hele ki okul öncesi ve ilkokul dönemdeki çocuklar, bu tip durumları somut olarak anlamlandıramadıkları için, olayları ebeveynlerinin davranışlarına bakarak yorumlarlar. Peki çocuklara Corona Virüsü nasıl anlatılmalı?

Bunun hakkında verilebilecek birkaç öneri şöyledir:

Çocuklar çevreden duyduğu virüs hakkında yetişkinlere sorular sorar bu durumda etrafımızda aslında bir sürü virüsün olduğunu ve bazılarının bizi hasta ettiğini bazılarının etkilemediği anlatılabilir. Daha önce çocuğun yaşadığı hastalık deneyimlerinden yola çıkarak bunu nasıl atlattığı hatırlatılabilir. Corona virüsünün de böyle bir hastalık olduğunu olabildiğince açık ve gelişimine uygun bir dil olmalıdır.

Çocuklara Corona virüsünü anlatırken bir yandan da virüsten nasıl korunmaları gerektiği öğretilmelidir. Örneğin el yıkama süresi 30 saniye olması önerilmektedir. Yaşı küçük çocuklar için sevdiği bir şarkıyı iki kez söylemesi bitene kadar ellerini sabunlaması gerektiği söylenilebilir. Ayrıca dışarıda olabildiğince elleri ile ağzını, gözünü ellememesi, arkadaşları ile temasına dikkat etmesi gerektiği anlatılmalıdır.

Corona virüsünü anlatmak için birkaç oyun önerisi: çocukla birlikte virüsün resmini çizmek, hamurdan virüs yamak veya mikrop oyuncakları ile oynamak çocuğun virüsü hem anlamasını hem de kaygı ve endişelerinin önüne geçilmesini sağlar.

Corona virüsüne komik suratlar çizmek ve onu karalamak, buruşturup çöpe atmak, makasla küçük parçalara ayırmak, oyun hamurundan virüs şekli yapmak ve onu komik hale getirmek, ezmek vb oyunlar. Virüs kapmış hasta rolü yapmak, çocukla doktorculuk gibi sembolik oyunlar kurulabilir. Bu oyunlar çocuğa göre daha da geliştirilebilir.

Son olarak çocuğunuzu olabildiğince haberlerden ve medyadan uzak tutun. Eğer internet kullanımına uygun bir yaşı var ise mutlaka ölüm haberlerine bu konuşmada kısa da olsa değinin. Bazı kayıpların olduğunu ancak şu anda herkesin Corona Virüsü için nasıl önlemler alınması gerektiğini daha iyi bildiklerine ve önlemlere dikkat ederek güvende olabileceğine vurgu yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP