Bu gönderiyi derecelendirin!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Okul Çağı Çocuğunda Gelişim

Okul çağı, çocuğun hayatında ailesinden ayrılıp, toplumsal çevreye iyice karıştığı 6-12 yaş arasını kapsayan dönemdir. Okula başlamayla birlikte bu dönemde problemler de görülebilmekte. Okul çağı başlangıcı olan 6-7 yaşından itibaren, çocuğun bedensel gelişiminin yanı sıra bilişsel ve duygusal gelişiminde de önemli ilerlemeler olur.

Çocuğun bilişsel yetileri (algı, yönelim, bellek, yargılama) giderek gerçeğe daha uygun değerlendirmeler yapabilecek düzeye gelir. Okul çağı çocuğun artık zamanı, yeri ve çevreyi tanıması olgunlaşmış, neden sonuç bağlantılarını gerçeğe daha uygun kurabiliyordur. Çocuğun duygusal tepkileri de artık gerçeklere ve toplumsal koşullara uygun hale gelir. Çocuk kuralları öğrenmiştir ve bunlara uyar.

Eric Erikson’a göre bu dönemde çocuk okula gittiği için sosyal dünyasında büyük bir genişleme meydana gelir. Arkadaşlar ve öğretmenin çocuk üstündeki etkisi artarken anne ve babanın etkisi azalmıştır. Çocukların başarıları desteklendiğinde, çalışma ve başarılı olma davranışları gelişir. Sürekli olarak yaptıklarında eleştirilen, desteklenmeyen, beğenilmeyen çocuklar, yaptıklarının değersizliğine inanarak aşağılık duygusu geliştirebilirler.

Okul çağı çocukları fiziksel anlamda değerlendirildiğinde görsel detayları gözden kaçırabilirler. Okul çağı döneminde; çok hareketlidirler, davranışlarını kontrol altına almada güçlük çekerler. Tehlikenin farkında olmadıkları için kendilerini zararlı aktivitelerden koruyamayabilirler. Okul çağı yaş döneminde çocukların büyük kas gelişimi, küçük kas gelişimine oranla daha iyidir. Koşmak, zıplamak gibi etkinlikleri; masa başı etkinlere tercih ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP