Bu gönderiyi derecelendirin!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Çocuklara Sınır Koymak

Tüm ebeveynler çocuklarının davranışlarına sınırlar ve kısıtlamalar getirmek zorundadırlar. Çoğu anne baba bu kısıtlamaları genellikle ödüller ve cezalar ile yapmaya çalışır. Fakat ceza ve ödül üzerinden sınır koymak çocuğun gelecekte daha isyankar olmasıyla ve bu kuralları içselleştirememesiyle sonuçlanabilir.Bu durum çocukların uygunsuz davranışları zarar verici oldukları için değil, sadece cezadan kaçınmak için yapmamasına sebebiyet verebilir.

Sınırlar ve kısıtlamalar, hem çocuğun güvenliğini ve sağlığını hem de çevreyi ve diğerlerini korumayı amaçlar. Çocuklarla iş birliği kurmak ve onları çok güçsüz hissettirmeden sınırlar koyabilmek için bazı eğlenceli aktivitelerden faydalanılabilir.

Çocuğa acil olarak sınır koymak gerektiğinde yapılması gereken temelde üç şey vardır. Bunların ilki kısıtlamanın neden gerekli olduğuna dair açıklama yapmaktır. Fakat çocuklar kuralları sık sık unuttukları için bunları tekrar tekrar hatırlatmak gerekli olacaktır.

İkinci olarak yapılması gereken çocuğun temelde yatan ihtiyacını bulmaya çalışmaktır. Parkelere boya yapan bir çocuğa neden yapmaması gerektiği açıklandıktan sonra boya yapabileceği seçenekler sunulabilir. “Parkeler boyanmak için değil ama eğer istersen resimlerini bir kağıda yapabilirsin/ tebeşirle tahtayı çizebilirsin” gibi bir yaklaşımda bulunmak ve gerekli malzemeleri temin etmek önemli olacaktır. Ayrıca hastane gibi çocuğun uzun süre beklemesi gerekeceği ortamlarda yanınıza oyuncak, boyalar vb. malzemeler almak,  rahatsız edeceği şeylerle uğraşma ihtimalini de azaltacaktır.

Yapılabilecek üçüncü şey; çocuğa eğlenceli yöntemler ve aktivitelerle yaklaşmayı denemektir. Eğlenceli ve “saçma” oyunlar çocuğun sizinle iş birliği kurması için etkili bir yoldur. Çocuk istenmeyen bir davranışta bulunduğunda ona bir makineymiş gibi yaklaşıp “Sanırım kapatma düğmenin yerini bulmam gerek” diyerek yüzünün ya da vücudunda çeşitli düğmeler varmış gibi davranabilirsiniz.

Çocuğun en sevdiği kötü çizgi film karakterinin ismini söyleyip “Korkunç Gargamel geldi ve şimdi oyuncakları fırtlatmayı durdurmanı söylüyor!“diyebilirsiniz. Bu yöntem özellikle acil olarak sınır koymak gerektiğinde işe yarayabilir.

Çocuğa acil olarak sınır koymak gerekmediğinde ise gücün çocukta olduğu oyunlar, eğlenerek kuralların çiğnendiği oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunlar için Aletha Solter’ın “Oyun Oynama Sanatı” kitabından örnekler bulabilirsiniz. Tüm bunlar ödül ve cezayı kullanmadan çocuğun sizinle iş birliği yapmasını hedefleyen yaklaşımlardır.  Eğlenceli yaklaşımların en önemli etkisi; çocuğunuzla aranızda korkuya dayalı değil sevgiye dayalı bir ilişkinin kurulmasını sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP