Çocuk Terapisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kişinin yaşı ile uyumlu olmayan dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite belirtileri ile karakterize olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Dikkat: öğrenmek için odaklanabilme becerisi ve aktif bir zihinsel süreçtir. Aynı zamanda karmaşık ve çok boyutlu zihinsel bir işlevdir. Dikkat, bir bireyde organizasyon, odaklanma, hafıza, kendini ve eylemleri kontrol etme ile ilgili önemli bir zihinsel süreçtir. Kısaca beynin yürütücü işlevlerinin bütünü için kullanılır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bireylerde bu alanlarda problem söz konusudur.

Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip olan bireylerde bu belirtiler sıklıkla bir arada görüldüğünden, bu noktada bir bozukluğun olduğundan söz edilebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede sıklıkla konsantre olamama veya dikkatin kısa süreli oluşu veya çabuk dağılması gündeme gelmekte ve aşırı odaklanma konusu daha çok aileler tarafından bildirilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip bireylerle konuşulduğunda sıklıkla dinlemekte zorlandıkları, eşyalarını sahiplenmekte sıkıntı yaşadıklarını ve çok unutkan olduklarını belirtirler.

Hiperaktivite: sürekli kıpır kıpır olma, yerinde duramama, elleri ve ayakları ile oynama, gezinme ve sürekli hareket isteği, çocuklarda ise koşturma ve her yere tırmanma şeklinde görülür. Genelde dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip olan bireylerin aşırı gürültülü olduğu dikkat çekmektedir. Sessiz bir şekilde oynamakta, eğlenmekte ve çalışmakta güçlük çekerler.

Dürtüsellik: düşünmeden eyleme geçme anlamına gelir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede bireylerin düşünmeden harekete geçtiği için eylemleri sıklıkla nahoş sonuçlar doğurabilir. Örneğin çocukluk çağında yüksek merdivenden atlama, trafikte hız yaparak kazaya sebebiyet veren bir ergen-yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktiviteli birey örnek olarak gösterilebilir. Genelde acelecidirler, bekleyemezler, bu da küçük yaşlarda oyun ilişkilerinde probleme yol açar. Büyük yaşlarda ise yine kuralları yok sayarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP